Z energii, którą wyprodukowaliśmy w pierwszym półroczu 2021 r., można by zasilić całoroczne użytkowanie 519 samochodów elektrycznych. Tej,  pochodzącej z fotowoltaiki starczyłoby na zasilenie 402 piekarników elektrycznych, a z kogeneracji – 6890 expresów do kawy. ZGO Sp. z o.o. w Jarocinie – Wielkopolskie Centrum Recyklingu jest już, nie tylko, samowystarczalne energetycznie, ale produkuje więcej energii niż zużywa. I co najważniejsze – to energia w 100 % odnawialna, czyli ekologiczna!

ZGO Sp. z o.o. w Jarocinie – Wielkopolskie Centrum Recyklingu nie od dziś jest jednym z liderów w dziedzinie zagospodarowania odpadów. Konsekwentne działania i stosowanie odważnych, innowacyjnych technologii sprawiły, że zakład stawiany jest przez fachowców, jako wzór stosowania dobrych praktyk w zakresie ekologii i zarządzania. To tutaj, na ogromną skalę, odzyskiwana jest energia słoneczna z instalacji fotowoltaicznych, a z odpadów biodegradowalnych produkowany jest biogaz. Dzięki temu ZGO-WCR już dziś jest samowystarczalne energetycznie A – jak się okazuje – to nie koniec inwestycji, które mają na celu zagospodarowanie bioodpadów w taki sposób, by efektywnie przetworzyć je w energię.

Dziś na obiektach ZGO-WCR znajduje się 1805 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 602 kW.  Po zakończeniu  inwestycji zaplanowanych na rok 2021 w sumie zakład ograniczy emisję CO2 do atmosfery o 526 ton rocznie. O skali przedsięwzięcia świadczy fakt, że aby pochłonąć taką ilość dwutlenku węgla w ciągu roku,  potrzebnych jest  87 666 drzew.

W 2020 roku spółka wyprodukowała z kogeneracji 3 759 MWh energii elektrycznej. Dzięki inwestycji w nową infrastrukturę, z bioodpadów odzyskiwane będą jeszcze większe ilości energii. Zakład wzbogaci się o drugi fermenter do przetwarzania odpadów biodegradowalnych. W ramach zadania rozbudowana zostanie instalacja do kompostownia bioodpadów, stanowiących odpady komunalne oraz innych odpadów ulegających biodegradacji. Powiększona zostanie także kompostownia odpadów oraz place kompostowe. – W związku ze zwiększającym się strumieniem odpadów biodegradowalnych, inwestowanie w  infrastrukturę niezbędną do prawidłowego przetwarzania tego typu odpadów jest nie tylko racjonalne, ale wręcz konieczne – podkreśla Witosław Gibasiewicz, prezes  Zarządu ZGO-WCR.