Konkurs jest skierowany do dzieci i młodzieży szkolnej z terenów gmin należących do Porozumienia Międzygminnego. Rywalizują ze sobą placówki oświatowe, starając się zebrać jak najwięcej: nakrętek, aluminiowych puszek, baterii, telefonów komórkowych. Zakończył się właśnie pierwszy etap konkursu.

Dla szkół najbardziej zaangażowanych w zbiórkę odpadów, organizatorzy przewidzieli atrakcyjne nagrody: sprzęt multimedialny oraz wycieczki dla najlepszych klas. Dodatkowo, każdy kilogram uzbieranych puszek aluminiowych i nakrętek, to wartość 1 zł. Wyliczone w ten sposób środki ZGO sp. z o. o. – Wielopolskie Centrum Recyklingu w Jarocinie, przekaże na cel charytatywny wskazany przez uczestników konkursu. Konkurs wystartował 16 września 2019 roku, a zakończy się – 8 maja 2020 roku. Tak, jak poprzednia jego edycja, tak i ta jest podzielona na 3 etapy.

Pierwsze surowce wtórne placówki miały zbierać do 29 listopada tego roku, kolejne do 28 lutego, a ostatnie do 8 maja 2020 roku. Każdy z etapów zakończy się wyłonieniem zwycięzcy poszczególnych zbiórek. Pod koniec roku szkolnego poznamy zwycięzców całego konkursu.

Obecnie podsumowano pierwszy etap. W konkursie udział bierze 18 gmin, w tym 86 szkół. Najlepszą w I etapie konkursu okazała się gmina Chocz z powiatu pleszewskiego, zbierając 4,11 kg odpadów na ucznia. Drugie miejsce zajęła gmina Krzykosy z powiatu średzkiego – 2,17 kg na ucznia, a trzecie – gmina Żerków – 1,84 kg na ucznia. Najlepsze klasy to z kolei: VI b z ZS nr  5 w Jarocinie – 20,71 kg na ucznia, 7 b ze SP nr 3 w Jarocinie – 20,2 kg na ucznia i 2 a z ZS w Pięczkowie – 16,75 kg na ucznia.

Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom pierwszego etapu!