Pierwsza część jubileuszu Zakładu Gospodarki Odpadami już za nami. W minioną sobotę na jarocińskim rynku odbył się EkoFestiwal Kolorów. Wydarzenie było wielobarwne nie tylko w nazwie. Jego uczestnicy odkrywali bowiem różne kolory podczas edukacji ekologicznej, prezentacji wielkogabarytowych maszyn, kreatywnej zabawy, artystycznych warsztatów i happeningu młodości. Zakończenie Eko-Świętowania zapowiada się równie mocnym, muzycznym akcentem. Koncert zespołu IRA odbędzie się już w sobotę, 29 września.

Świętowanie jubileuszu nieprzypadkowo zaplanowano w czasie, kiedy w całej Polsce odbywała się kolejna edycja akcji Sprzątanie Świata. Przedsięwzięcie organizowane przez Fundację Nasza Ziemia przeprowadzono już po raz 25. Od samego początku Gmina Jarocin aktywnie włącza się w zbiorowe zbieranie odpadów a współpraca samorządu i fundacji przez lata rozszerzyła swój zakres i dawno już wykroczyła poza ramy akcji. Tym razem do Jarocina trafiła także kolejna kampania fundacji pod nazwą rePETa. Jej celem jest pokazanie, że plastikowe odpady to cenny surowiec. Dzięki recyklingowi może on zostać wykorzystany do produkcji wielu przedmiotów codziennego użytku, takich jak ubrania, czy meble. Podczas festynu ZGO można było wymienić plastikowe butelki na koszulki wykonane z odpadów lub na drzewka. Do ich sadzenia zachęcała Mira Stanisławska – Meysztowicz – inicjatorka akcji i założycielka „Fundacji Nasza Ziemia” oraz prezes fundacji – Sławomir Brzózek.  Przedstawiciele Fundacji przybyli do Jarocina ze specjalnie zaprojektowanymi pojemnikami do zbiórki plastikowych odpadów. Pojemniki zostały wykonane z użyciem plastiku pochodzącego z recyclingu. Podczas festynu pojemniki zostały przekazane symbolicznie Gminie Jarocin, a faktycznie trafią one do wszystkich szkół z terenu gminy Jarocin.

Sobotnie świętowanie jubileuszu ZGO miało wiele kolorów. Dzieci i młodzież przebrane w wymyślne stroje wykonane z surowców wtórnych pięknie prezentowały się podczas przemarszu po starówce. Kolorowym strojom towarzyszyły hasła nawiązujące do jubileuszu 15-lecia ZGO. Spośród szkół, które przygotowały hasła wyłoniono zwycięzcę, którym okazała się Szkoła Podstawowa w Cielczy. Placówka w nagrodę otrzymała voucher o wartości 2 tys. zł na zakup sprzętu dla szkoły. II miejsce i nagrodę o wartości 1500 zł otrzymała Zespół Szkół  w Witaszycach, a III miejsce (1 tys. zł) przypadło Szkole Podstawowej nr 2 w Jarocinie.

Przez cały czas trwania festynu można było wziąć udział w kreatywnych zabawach ekologicznych, warsztatach artystycznych, konkursach związanych z ochroną środowiska. Edukacyjny charakter festynu połączono z dobrą zabawą. Najwięcej atrakcji przygotowanych zostało z myślą o najmłodszych. Każdy uczestnik festynu wyszedł z dawką wiedzy ekologicznej. Zakład Gospodarki Odpadami zadbał o to, aby słowo segregacja i recykling nikomu nie były obce. Atrakcje dla uczestników przygotowano także na stoiskach zaprzyjaźnionych spółek i instytucji: PWiK, ZUK, ZGO Nova, Nadleśnictwa Jarocin  Bibioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin wystawiła obrazy malowane w ramach programu Senior Plus. Strażacy prezentowali wóz bojowy, a tuż obok odbywał się pokaz sprzętu pomocnego przy utrzymywaniu czystości i wywożeniu odpadów. Było wielotorowo i wielokolorowo jak na prawdziwy Festiwal Kolorów przystało.

 Punktem kulminacyjnym wydarzenia był festiwal radości, podczas którego wraz z proszkiem holi można było uwolnić nadmiar energii. Na stoiskach można było skosztować regionalnych pierogów, pyrki z gzikiem i „szneki z glancem”. Było balonowe show i występy artystyczne. W roku obchodów jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości i 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego nie mogło zabraknąć biało-czerwonej strefy radości. O tę barwę zadbali harcerze z jarocińskiego hufca, którzy na swoim stoisku przygotowali szereg atrakcji.

To nie koniec świętowania, bo kontynuowane ono będzie jeszcze przez kolejny tydzień.  W przyszłą sobotę będzie rockowo – jak na Jarocin przystało. 29 września na jarocińskim rynku o godz. 20:30 zagra IRA. Tuż przed nimi – od godz. 19:00 – na scenie pojawi się Karen’s Diet, półfinalista Jarocińskich Rytmów Młodych 2017.