Tegoroczny Jarocin Festiwal odbył się w dniach 13-15 lipca 2018 r. Na czterech scenach: w parku Radolińskich, na rynku, w ruinach św. Ducha i w Spichlerzu odbywały się liczne koncerty znanych zespołów rockowych.  Dla organizatorów było to nie lada wyzwanie logistyczne. Ważne w trakcie takiego wydarzenia jest zadbanie o czystość i porządek podczas festiwalu.

Wraz z firmą wywozową ZGO Nova Sp. z o.o. udało się rozlokować w pobliżu miejsc o wzmożonym ruchu fanów jarocińskiego festiwalu  kosze na segregację odpadów. Pojemniki te wykonane były z drewnianych desek, tworzących specjalne skrzynie, które idealnie wpisały się krajobraz jarocińskiego miasta. W sumie było ich ponad 40. Kosze te miały nie tylko ładny wygląd, ale także niosły ze sobą przekaz edukacyjny. Wyrzucając odpady, każdy mógł przeczytać „ekociekawostkę” na temat przetwarzania odpadów. Znalazły się tam informację o tym, że szklana butelka może być przetwarzana  nieskończoną ilość razy, że z butelek PET możemy wykonać bluzę polarową.

Badanie przeprowadzone przez ośrodek Kantar TNS pod koniec maja 2018 r. pokazało, że do zasad segregacji opakowań stosuje się sześciu na 10. Polaków (60 proc.) Doświadczenia nasze pokazują, że  jeśli uczestnikom, nawet tak dużych  eventów jakim jest festiwal, da się możliwość wyboru – wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane czy  do selektywnej zbiórki, zdecydowanie wybierają ten drugi sposób. Dlatego ZGO Sp. z. o.o w Jarocinie kładzie tak duży nacisk,  na odpowiednią edukacje i dba o to aby pojemników na odpady było jak najwięcej.

Podczas festiwalu pracownicy porządkowi cały czas dbali o czystość. Kosze z odpadami były opróżniane na bieżąco. Dzięki wrzuconym, posegregowanym odpadom, możliwe będzie powtórne ich wykorzystanie. To właśnie segregacja odpadów w bardzo dużym stopniu pomaga i ułatwia poddanie ich procesowi recyklingu, czyli nadania im „drugiego życia”. Odpady , które trafiają do ZGO po festiwalu, są jeszcze raz dokładnie przesegregowane, aby  jako gotowy surowiec mogły trafić do recyklera.

Największa ilość odpadów powstawała w miejscach, gdzie znajdowały się stoiska gastronomiczne i to tam właśnie kosze były najczęściej wymieniane. Odpady, które powstają podczas festiwalu to głównie odpady zmieszane, zabrudzone tacki po jedzeniu, styropianowe brudne pojemniki i wszelkiego rodzaju opakowania papierowe powlekane specjalną folią spożywczą- nienadające  się już do odzysku.

Kolejną dużą grupą odpadów, które powstają podczas festiwalu są plastikowe  kubki po napojach. Zauważyć można, że częściej napoje kupowane są w plastikowych kubkach, niż na przykład  w puszkach czy szklanych butelkach. Na wielu ogólnopolskich festiwalach zwraca się dużą uwagę na ekologię. Dlatego często  stosuje się kaucje za zakup napoju w kubeczkach plastikowych. W Jarocinie też tego nie zabrakło.

Na festiwalu swój udział zaznaczyła również Fundacja RECAL. Pojawia się ona wszędzie tam, gdzie spożywane są napoje w puszkach,  edukując jednocześnie, aby  każda  trafiła do recyklingu. – Nasz zielony namiot z grą wirtualną, malowaniem po aluminium, wykonywaniem biżuterii z puszek i uśmiechami pozytywnych ludzi, którzy wierzą w swoją ideę wyróżniał się na jarocińskim rynku, przyciągając tłumy zainteresowanych- komentuje  Bartłomiej Wojdyło, Członek Zarządu Fundacji Recal

Festiwale takie jak jarociński generują ogromną ilość przede wszystkim tworzyw sztucznych. Dzięki koszom do segregacji udało się zebrać ponad 7 ton odpadów, które w dalszej kolejności zostaną przetworzone i powtórnie wykorzystane. Dzięki temu będzie można stworzyć kolejne przedmioty codziennego użytku takie jak np. papier toaletowy, doniczki, torebki, meble czy nawet ubrania. Segregacja odpadów, a następnie ich recykling mają znaczący wpływ na odzyskiwanie surowców, oszczędzanie energii, a także na środowisko.