Panele fotowoltaiczne, czyli inaczej panele słoneczne, to krzemowe płyty, które coraz częściej możemy zauważyć na dachach domów czy też budynkach nowoczesnych firm. Rosnącą popularność fotowoltaika zawdzięcza połączeniu ekologii z ekonomią, ponieważ jest ona rozwiązaniem zapewniającym zwrot części lub nawet całości kosztów za wykorzystanie energii elektrycznej, nie szkodząc przy tym środowisku.

Taki też cel postawił przed sobą zarząd ZGO sukcesywnie rozbudowując instalację fotowoltaiczną. Przypomnijmy, że pierwsze panele pojawiły się na sortowni w starej części zakładu. Zamontowano tam 42 panele fotowoltaiczne polikrystaliczne i 102 monokrystaliczne o łącznej mocy ponad 40 kWp. Aby jeszcze lepiej wykorzystać potencjał zakładu kolejne panele zamontowano na dachu budynku garażowego w nowej części zakładu. W ten sposób instalacja wzbogaciła się o 296 paneli o łącznej mocy 90 kWp.

Najnowsza inwestycja, zrealizowana w 2020 roku polegała na montażu kolejnych 606 paneli o łącznej mocy 190 kWp. Realizacja przedsięwzięcia kosztowała 649 tys. zł netto i została wsparta środkami Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Jak podkreśla prezes ZGO-WCR, Witosław Gibasiewicz, rozbudowa instalacji fotowoltaicznej poprawi efektywność energetyczną spółki oraz zmniejszy emisję dwutlenku węgla do atmosfery. – Produkowana energia jest zużywana na potrzeby własne zakładu, a jej nadwyżka – odsprzedawana do sieci, za co, jako zakład, będziemy otrzymywali zapłatę – podkreśla prezes ZGO.