14 ton odpadów zebrano w ramach I etapu szkolnego konkursu „Region Czysty na 6”. Spośród 857 klas, które biorą udział w tym proekologicznym przedsięwzięciu, najlepsza okazała się klasa 5b z Zespołu Szkół nr 5 w Jarocinie.

Konkurs organizowany przez Zakład Gospodarki Odpadami w Jarocinie adresowany jest do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Przedsięwzięcie wspiera 16 gmin należących do Porozumienia Międzygminnego oraz ZGO-NOVA Sp. z o.o. – Zachęcamy dzieci i młodzież do zbiórki plastikowych nakrętek, puszek aluminiowych i baterii. W ten sposób, chcemy już od najmłodszych lat przekazywać prawidłowe, ekologiczne postawy – informuje Witosław Gibasiewicz, Prezes ZGO.

Szkoły przez cały rok szkolny zbierają wymienione frakcje odpadów, aby w czerwcu można było wyłonić zwycięzcę – czyli najlepszą Gminę i 3 najlepsze szkoły.    W ramach konkursu wszystkie szkoły mogą wziąć także udział u „Zielonych lekcjach” organizowanych na terenie Zakładu Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. w Jarocinie.

Organizatorzy konkursu z zadowoleniem podkreślają, że z roku na rok świadomość ekologiczna naszego społeczeństwa rośnie. Mają nadzieję, że ta świadomość wzrośnie jeszcze bardziej po realizacji konkursu. – Rozpoczęliśmy konkurs we wrześniu a uczniowie z 16 Gmin, biorących w nim udział zebrali  już prawie 14 ton odpadów – informuje Witosław Gibasiewicz.

Pierwszy etap konkursu zakończył się 30 listopada 2018. Wygrała go klasa 5b z Zespołu Szkół nr 5 w Jarocinie. W nagrodę uczniowie wezmą udział w warsztatach recyklingowych. W tej części konkursu najwięcej odpadów zebrała Gmina Krzykosy, średnio: 3,3 kg na jednego ucznia. Na drugim miejscu uplasowała się Gmina Żerków- 1,5 kg/1 ucznia, a tuż za nią Gmina Kórnik, zbierając 1,2 kg/1 ucznia. Kolejne dwa etapy zaplanowano na 30 marca 2019 i 30 maja 2019.

Zwycięzcę całej zbiórki poznamy w czerwcu przyszłego roku. Organizatorzy zapewniają, że nagrody dla szkół będą równie ciekawe, jak w roku ubiegły. A przypomnijmy, że w ubiegłym roku najbardziej zaangażowane w zbiórkę odpadów palcówki otrzymały nagrody w postaci sprzętu elektronicznego, np. aparaty fotograficzne, telewizory czy tablice interaktywne. Każdy kilogram uzbieranych odpadów to wartość 1 zł. Wyliczone w ten sposób środki Zakład Gospodarki Odpadami przekaże na cel charytatywny wskazany przez uczestników konkursu.