Blisko 2 tysiące roślinek zdobi pionową ścianę budynku ZGO Sp. z o.o. w Jarocinie – Wielkopolskiego Centrum Recyklingu. Zielone ściany pojawiły się też na pobliskim przystanku autobusowym. To innowacyjne rozwiązanie, poza walorami estetycznymi, ma przede wszystkim ogromne znaczenie dla ekologii.

Fasady budynków pokryte roślinnością to architektura przyszłości. Stawiając czoło wyzwaniom dzisiejszego świata, jakim niewątpliwie są globalne ocieplenie i zanikanie wielu gatunków roślin i zwierząt stoimy przed wyzwaniem stworzenia idealnego systemu, który pozwoli pokryć roślinami miejskie przestrzenie, fasady budynków czy elewacje naszych domów. W zasadzie nie można znaleźć ani jednego powodu, dla którego dzisiejsze budynki nie miałyby zostać pokryte roślinami. Korzyści z zastosowania paneli – ekranów z roślin jest bardzo wiele. Wśród zalet zielonych ścian wymienia się poprawę estetyki przestrzeni publicznych, pozytywny wpływ na samopoczucie mieszkańców, oczyszczanie powietrza, gromadzenie wody czy redukcję hałasu.
Żywa ściana to świetny sposób na wskrzeszenie gatunków roślin w obszarach miejskich, a tym samym wspieranie lokalnego ekosystemu. Możemy zbadać obszar w celu wybrania takich roślin, jak dzikie kwiaty, które zachęcą lokalne owady, pszczoły, bezkręgowce, motyle, ptaki i inne dzikie zwierzęta.
Korzyści, które płyną z zakładania zielonych ścian, żywych ścian czy inaczej – ogrodów wertykalnych, sprawiły że pojawiły się one w ZGO-WCR w Jarocinie – nowoczesnym zakładzie, który nie boi się nowych wyzwań, a przede wszystkim stawia na ich ekologiczny charakter.

Witosław Gibasiewicz, prezes ZGO-WCR 
Nie boimy się nowości, a wręcz są one dla nas doskonałym bodźcem do dalszego rozwoju naszej spółki. Rozwoju, któremu zawsze przyświecają proekologiczne działania.  Dzięki inwestowaniu w fotowoltaikę, maksymalne wykorzystujemy energię słoneczną. Produkujemy energię z bioodpadów. Teraz – wprowadzamy do spółki i do Jarocina –  zielone ściany, które przynoszą szereg korzyści ekologicznych, a nawet zdrowotnych.

Dlaczego warto mieć ścianę z roślin?
•  poprawia jakość powietrza
rośliny pochłaniają zanieczyszczenia, chronią przed smogiem i produkują tlen
•  zapewnia izolację akustyczną
ściany z roślin doskonale wygłuszają, a dodatkowo dają gwarancję prywatności
•  pozytywnie wpływa na samopoczucie
rośliny koją nerwy, pomagają się skoncentrować i dostarczają energii
•  chroni przed nagrzewaniem się budynku
zamontowana na zewnątrz ściana z roślin tworzy izolację termiczną
•  efektownie wygląda
te systemy pomagają tworzyć wyjątkowe wnętrza, które zachwycają designem