ZGO Sp. z o.o. w Jarocinie – Wielkopolskie Centrum Recyklingu zorganizowało po raz kolejny wielkie ekoświęto, podczas którego poznaliśmy laureatów IV edycji konkursu „Region czysty na 6”.

 

Na wszystkich uczestników festynu, który zorganizowano w Jarocin Sport, czekało wiele atrakcji. Tłumy młodszych i starszych dzieci zgromadziły się przed stoiskiem ZGO-WCR – spółka przygotowała dla wszystkich konkursy i atrakcyjne nagrody.

 Biblioteka zaprosiła dzieci na warsztaty book foldingu – tworzenia nowych rzeczy ze starych i zniszczonych książek. OSP w Mieszkowie oraz straż pożarna działająca na terenie ZGO-WCR zaprezentowały pokaz sprzętu ratowniczego. Dzieci zaglądały do wnętrza samochodów strażackich, mogły posiedzieć w kabinie, przymierzyć hełm. Wśród najmłodszych nie brakowało też chętnych, by dowiedzieć się, jak udzielać pierwszej pomocy. Można było również obejrzeć sprzęt, który wykorzystywany jest na co dzień w ZGO-WCR. Kolejki ustawiały się przed dmuchanym zamkiem i do bajkowych postaci, które rozdawały cukierki.

Ci, którzy przynieśli stare telefony mogli je wymienić na sadzonkę drzewa. Nadleśnictwo Jarocin rozdało ich ok. 500 sztuk. Były wśród nich takie gatunki jak sosna, modrzew, buk, dąb szypułkowy, kalina, klon i jawor.

W trakcie festynu rozstrzygnięta została IV edycja konkursu „Region czysty na 6”. W tegorocznej ekorywalizacji wzięło udział 108 placówek oświatowych z terenu 20 gmin należących do Porozumienia Międzygminnego. Łącznie zebrano 37 738,7 kg (blisko 38 ton odpadów).
W pierwszym etapie – 21.384 kg (ponad 21 ton), w drugim – 15 782,05 kg (blisko 16 ton). Wśród oddanych odpadów znalazło się ponad 19 tys. kg plastikowych nakrętek, prawie 17 tys. kg baterii oraz ponad 1.300 kg aluminiowych puszek.

Ogłoszone zostały wyniki konkursu, m.in. która gmina, szkoła i klasa uzbierała najwięcej odpadów. Podane zostały wyniki zbiórki w przeliczeniu na 1 ucznia oraz którzy uczniowie – z jakich gmin i szkół wykazali się największym zaangażowaniem.
W IV edycji konkursu za zebrane nakrętki oraz aluminiowe puszki na cel charytatywny przekazana zostanie kwota 20.505,96 zł.

Wiele emocji wywołał występ Carli Fernandes – polsko – hiszpańsko – portugalskiej nastolatki, uzdolnionej muzycznie, znanej z telewizyjnego programu The Voice Kids. Po koncercie ustawiła się długa kolejka osób, które chciały wrócić do domu z dodatkową pamiątką – autografem młodziutkiej piosenkarki.

Swoje stoiska na festynie mieli: Fundacja na Rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL, ELEKTRORECYKLING, PRT Radomsko, JTBS, Ochotnicza Straż Pożarna w Mieszkowie, Ochotnicza Straż ZGO-WCR, JAR ,PWiK oraz Biblioteka.

 Projekt został zrealizowany m.in. w ramach Kultury Segregacji.

Informacje o laureatach konkursu znaleźć można w zakładce Edukacja->Konkursu EKO-> Region Czysty na 6 – edycja 4