Ponad 10 ton odpadów zebrano w ramach I etapu tegorocznej edycji konkursu „Region Czysty na 6”.  – Mimo pandemii udało nam się osiągnąć wspólnie imponujący wynik – podkreśla Witosław Gibasiewicz, prezes ZGO-WCR. – Mamy nadzieję, że kolejny etap będzie już mógł się odbyć bez żadnych przeszkód – dodaje.

Przypomnijmy, że obecna edycja konkursu jest trzecią, w ramach której podczas roku szkolnego dzieci i młodzież zbierają odpady, takie jak: nakrętki, puszki aluminiowe, czy baterie. Poprzednie edycje wydarzenia podzielone były na 3 etapy. Tegoroczna – z uwagi na pandemię – została skrócona do dwóch. I etap trwał od września do końca listopada ubr., natomiast II zakończy się w kwietniu tego roku.
Wśród 17 samorządów biorących udział w III edycji konkursu „Region Czysty na 6” są gminy: Borek Wlkp., Chocz, Czermin, Dominowo, Jaraczewo, Jarocin, Kotlin, Kórnik, Krzykosy, Książ Wlkp., Nowe Miasto, Środa Wlkp., Piaski, Pleszew, Śrem, Zaniemyśl, Żerków. Odpady zbierane są w 80 szkołach.
W I etapie konkursu  zebrano w sumie  ponad 10,2 tony odpadów, w tym ponad 5,4 tony nakrętek, 0,6 tony puszek aluminiowych i ponad 4,1 ton baterii.

W I etapie konkursu  zebrano w sumie 10,257 ton odpadów.
Nakrętki: 5,421 ton
Puszki aluminiowe: 0,657 ton
Baterie: 4,178 ton

Najlepszą gminą pod kątem ilości zebranych odpadów okazała się Gmina Chocz
z uzyskanym wynikiem –  8 kg wszystkich surowców w przeliczeniu na 1 ucznia.

Najlepsze Szkoły:
1. Szkoła Podstawowa im. J. Twardowskiego w Kwileniu (Gmina Chocz) z wynikiem 12,53 kg w podziale na 1 ucznia
2. Szkoła Podstawowa w Magnuszewicach (Gmina Kotlin) z wynikiem 5,99 kg w podziale na 1 ucznia
3. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Chrzanie (Gmina Żerków) z wynikiem 5,58 kg w podziale na 1 ucznia

Najlepsze klasy:
1. Klasa VII ze szkoły Podstawowej im. J. Twardowskiego w Kwileniu (Gmina Chocz)  z wynikiem 43,71 kg w podziale na 1 ucznia
2. Klasa III z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Prusach (Gmina Jarocin) z wynikiem 12,73 kg w podziale na 1 ucznia
3. Klasa II ze Szkoły Podstawowej w Magnuszewicach (Gmina Kotlin) z wynikiem 9,18 kg w podziale na 1 ucznia.

Laureatów całego konkursu poznamy po rozstrzygnięciu II etapu.