Promotor czystej energii oraz jedna z trzech najbardziej aktywnych gmin w zakresie gospodarki odpadami to kolejne wyróżnienia, którymi docenione zostały proekologiczne działania Gminy Jarocin.

Od 2004 r. podczas Międzynarodowego Kongresu ENVICON nagradzane są inicjatywy, mające na celu redukcję zużycia energii, poprawę efektywności energetycznej oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. W tym roku statuetki przyznano w trzech kategoriach: osobowość, inwestycja oraz kampania edukacyjno-informacyjna.

W kategorii „Inwestycje” statuetkę otrzymała Gmina Jarocin. Samorząd doceniono m.in. za zespół zintegrowanych inwestycji w zakresie ochrony środowiska i czystej energii, ze szczególnym uwzględnieniem Zakładu Gospodarki Odpadami – Wielkopolskiego Centrum Recyklingu, a także za przykład współpracy samorządu i spółek komunalnych oraz zarządzających nimi ludzi.

Gmina Jarocin znalazła się także wśród trzech najbardziej aktywnych gmin, działających w zakresie gospodarki odpadami. Od sześciu lat Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego wybiera laureatów spośród uczestników Konkursu Puchar Recyklingu. Pierwsze miejsce i nagroda finansowa w wysokości 10 000 zł trafiły do Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły, na drugim stopniu podium z nagrodą w wysokości 9000 zł stanęło Miasto i Gmina Wysoka, natomiast trzecie miejsce zajęła Gmina Jarocin, za co odebrała 8000 zł.

Poza statuetkami i nagrodami dla samorządu Gminy Jarocin, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nagrodził ZGO Sp. z o.o. w Jarocinie – Wielkopolskie Centrum Recyklingu pakietem materiałów i gier edukacyjnych.