12 ton odpadów, w tym 6,7 tony plastikowych nakrętek, 363 kg puszek aluminiowych oraz 5,3 tony baterii zebrano w ramach II etapu szkolnego konkursu „Region Czysty na 6”. Spośród wszystkich klas biorących udział w konkursie, tym razem najlepsza okazała się klasa IV z Zespołu Szkół w Krzykosach. W ciągu czterech miesięcy każdy uczeń tej klasy średnio zebrał 5,6 kg odpadów.

Przypomnijmy, że pierwszy etap konkursu „Region Czysty na 6” zakończył się 30 listopada. Wygrała go klasa 5b z Zespołu Szkół nr 5 w Jarocinie. W tej części konkursu najwięcej odpadów zebrała Gmina Krzykosy – średnio: 3,3 kg na jednego ucznia. Także w drugim etapie, w ilości zebranych odpadów prym wiedzie Gmina Krzykosy. Zebrano tam średnio 2,15 kg odpadów w przeliczeniu na jednego ucznia. Na drugim miejscu uplasowała się Gmina Chocz- 1,55 kg, a na trzecim Gmina Gizałki – 1,39 kg .

Bardzo nas cieszy duże zainteresowanie konkursem, a tym samym coraz większa świadomość ekologiczna najmłodszych mieszkańców. Od września szkoły zebrały już łącznie 26 ton odpadów, które już posegregowane, trafiły do naszego zakładu –  podsumowuje akcję Witosław Gibasiewicz, prezes ZGO.

Ostatni – trzeci etap wielkiej segregacji odpadów w szkołach trwać będzie do 30 maja 2019. Zwycięzcę całej zbiórki poznamy w czerwcu tego roku podczas kolejnego EkoŚwiętowania. Dla szkół najbardziej zaangażowanych w zbiórkę odpadów, organizatorzy przewidzieli atrakcyjne nagrody. Dodatkowo, każdy kilogram uzbieranych  puszek aluminiowych i nakrętek to wartość 1 zł. Wyliczone w ten sposób środki Zakład Gospodarki Odpadami przekaże na cel charytatywny wskazany przez uczestników konkursu.