Na terenie Wielkopolskiego Centrum Recyklingu stanął nowy obiekt – jest to sito, które przez wiele lat służyło do sortowania odpadów komunalnych w sortowni.

 

Ponowne wykorzystanie zużytego element sortowni jest dobrym przykładem podążania za nurtem zero waste, czyli postępowaniem mającym za zadanie ograniczenie ilości powstawania odpadów. Sito zostało w nieszablonowy sposób wykorzystane do powstania na terenie WCR pylonu.

Sito zostało poddane zabiegom czyszczenia skorodowanych elementów, malowaniu proszkowemu i ustawione przy wjeździe. W najbliższym czasie zostanie jeszcze wykonane oświetlenie. Zaplanowano także sadzenie roślin piennych.

Inicjatorem pomysły był wiceprezes spółki, Michał Manowski.

„W obecnych czasach priorytetowym jest, by nadawać „drugie życie” zużytym przedmiotom. Pylon, który stanął przy wjeździe do punktu wagowego, jest niczym innym jak sitem, którego używaliśmy w czasie procesów sortowania odpadów komunalnych. Jak wiadomo tego typu urządzenia, po pewnym okresie użytkowania ulegają zużyciu i zazwyczaj są one oddawane do utylizacji. Dlaczego jednak nie wyjść poza schematy? Uważam, że bycie zero waste, czyli dążenie do ograniczenia ilości odpadów, jest bardzo dobrym kierunkiem rozwoju ochrony środowiska. Nasze zużyte sito otrzymało „nowe życie” – stanęło przy wjeździe i w roku jubileuszowym może zostać naszym znakiem rozpoznawczym.” – Wiceprezes Michał Manowski